18.01.2015

Lake Mobilyayı Boyamak


 Azmin zaferi! Bir delilik anında aniden kalkıştığım lake ünitemi boyamayı bitirdim sonunda:) Yemek masası da bitti aslında ama ev halkı aralara attığım grilikleri sevmeyince tekrar boyama kararı aldım bende. Tabi Tuba güzel, Tuba çalışkan, Tuba becerikli, Tuba saf her sözde içine kurt düşer alır boyayı boyar orayı burayı:) Daha önceki yazıda paylaşmıştım, sandalyeler içinde bir fikrim var diye bitince hepsini paylaşırım, benim gibi küçük çaki sahibeleri de yararlanır:)
Tikat tikat bu bir uyarıdır lütfen yazıyı okumadan önce burayı dikkatli okuyunuz, aksi taktirde yok ben boyadım olmadı, yok ben orasını okumamıştım, efendime söylim sen sorumlusun, mesüliyet kabul etmiyorum. Hayır baştan söylim sonra aile faciası yaşadık senin yüzünden diye kulaklarımı sevgi dolu nağmelerle çınlatmayınız:)

Çok düşünüp karar vermesi gereken grup:
 - Mobilyası yeni olanlar
 - Her tarafı lake olanlar
 - Sabırsız olanlar
 - Beceremem ben yahu diyenler
 - Eşim istemiyor diyenler ( Ben baştan uyarı aldım kötü olursa yenisini almam diye:))
 - Küçük bebeğim var diyenler


 Çok bakındım ama ünitenin eski halini net gösteren bir bu fotoğraf vardı, hamarat kadına bak hem boyamış hem pasta yapmış demeyin, eskiden kalma bir fotoğraf:) Boyamayı gece yapınca çektiğim fotoğraflarda belli olmuyordu, belki bu işimizi görür.
Ünitenin ilk halinde fotoğraflarımı koyduğum cam raf vardı, Elis büyünce zaten onu kaldırmıştık. Bir de yan tarafında tamamen tasarlayan kişinin psikolojisinin bozuk olduğu bir gün şuraya da en kocamanından bir kütük koyalım deyip yanına bildiğin adam öldüren gereksiz bir odun koymuş, onu da kaldırdık çünkü hiç bir anlamı yok, süs o:)
Fotoğrafta çok gözükmüyor ama yeni halinde daha iyi anlarsınız, mobilyanın alt kısımları ahşap, çekmeceleri  ve çıtaların arasındaki yerler krem lake boyaydı.


 Kullandığım malzemeler;
 - Polisan X1 su bazlı mobilya boyası (sitesinde özellikleri yazıyor)
 - Rulo firça (fırçaları alırken mobilya boyamak için derseniz uygun olanlarını verirler)
 - Kestirme fırçası (büyük ve küçük boy, mobilyanızın çok ayrıntısı varsa en küçüğünü de alınız)
 - Zımpara
 - Zemini koruyucu (ucuz olanlarından)

Zımpara kısmı en zoruydu, mobilyalar yerinden kalkmadığı için evin içinde yapmak zorunda kaldım ve her taraf toz oldu. Eğer mobilyanız küçük bir parçaysa balkonu tercih edin bence.
Zımpara işlemi önemli, aksi taktirde boyanız yüzeye tutunamadığı için çok çirkin alacalı bir görüntü çıkacaktır. Çıtaların araları beni çok zorladı, boyarken ve zımpara yaparken bir ara şaka değil oynatmaya az kaldı şarkısını söylerken buldum kendimi:)
Neyse ki bu sürecide atlattım ve sıra geldi boyamaya.


 Boyama yapmadan önce defalarca nemli bir bezle mobilyayı sildim, kuruttum ve Besmele çekip başladım boyamaya:) Eşim bu duruma tepkili olduğundan her fırçayı elime aldığımda içimden dualar ettim de diyebilirim:) Daha önce yatak odası takımını ve mutfak masasını boyamıştım ama bu bir başka geldi bana, ilk katı boyadım eşime baktım ve çok hain bir bakış sezdim. Hakikatten ilk kat berbattı, içimden eyvah yandım diye düşünürken ona karşı dik duruyordum. Sonra biraz kurumasını bekleyip ikinci katı attım baktım güzel oluyor, o heyecanla üç, dört derken beşinci katı da bitirdim:) Katlar arasında kurusun diye beklemedim çünkü boyanacak çok yer olduğu için ilk boya vurduğum yere tekrar gelene kadar kurumuş bile oluyordu.


 Bu arada zımparayı ve boyayı yaparken kulpları çıkartmıştım, zaten biliyorsunuzdur ama ben yine de belirteyim:) Ünitenin yerde kalan bölümünü ( ne denir ona bilmiyorum:)) en sona bıraktım. Boyama yaparken ünite yerinden gram oynamadığından koruyucu yerleştiremedim, yer boya olmasın diye tam ahşabın bittiği yerden yere koli bandı yapıştırdım. Biraz boya oldu yerler ama nemli sünger fırçanın tel bölümüyle kolayca çıktı. Beşinci kat bitince ben de bittim, yaklaşık yedi saattir hiç durmadan çalışıyordum ve belime inanılmaz bir ağrı girdi. Fotoğraflarda görmüşsünüzdür zaten çıtaların aralarını kapatmak için fırçam kalın geldi ve bazı yerler eksik kaldı, oralar tekrar boyanacak. Gerçi bu hali beni fazlasıyla mutlu etti:) Umarım sizde beğenirsiniz:) Kulpları boyarım diye düşünüyordum ama bilemedim, önerilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum:)


 Ertesi gün yerden bantları çıkarttım, eşyalarımı çocuk sevinciyle yerleştirdim ve eşime naaaberrr bakışı attım :) Hep derim delilik bazen çok işe yarıyor:) Bazen, bazı şeylere, bazı bazı biranda karar vermek gerek:) Tekrar hatırlatmasıdır tikattttt! Lütfen iyi düşünün ne olur ne olmaz:) Hatta varsa imkanınız bir mobilyacıya sorun bence.

Mutlu, sağlıklı, konforlu ve bol kazançlı geçsin haftanız:)